Høstens nye kull med framtidige barnesykepleiere er nå i gang. Barnesykepleierne NSF har tatt en liten temperaturmåling hos utdanningsinstitusjonene som tilbyr barnesykepleie. Tilbakemeldingene viser god interesse for utdanningen, men også at gode søkertall ikke nødvendigvis betyr fulle kull.
God søkning – men bare ni studenter ved NTNU
Ved NTNU hadde hele 45 søkere barnesykepleie som førstevalg. Til tross for den gode interessen startet høstens kull med ni studenter, av en ramme på 14 studieplasser.
Utdanningen stiller spørsmål ved hvorfor gode søkertall ikke har resultert i flere studenter ved studiestart, og vil se nærmere på hva som skjer gjennom opptaksprosessen.
En mulig del av forklaringen kan være tilgangen på utdanningsstillinger. Fem utdanningsstillinger ble tilgjengelige i år. Det er flere enn året før, men fortsatt et relativt lavt antall.
Utfordringen gjelder heller ikke bare barnesykepleie. Blant ABIO-utdanningene ved NTNU er det i høst kun anestesisykepleie som har fylt kullet, mens de øvrige spesialsykepleierutdanningene opplever en betydelig nedgang.
Nesten fullt kull ved UiT
Også ved UiT var interessen god, med rundt 40 søkere som hadde barnesykepleie som førsteprioritet. Her startet 13 studenter på en utdanning med 14 studieplasser.
Ifølge utdanningen var det fortsatt flere aktuelle søkere på venteliste da fristen for oppstart gikk ut, også søkere som kunne få utdanningsstilling. Treghet i utsending av nye tilbud fra ventelisten kan derfor ha bidratt til at den siste studieplassen ikke ble fylt.
Hele 12 av de 13 studentene som startet på barnesykepleie ved UiT, har utdanningsstilling.
De øvrige ABIKO-utdanningene ved UiT har også nokså fulle kull denne høsten, med unntak av intensivsykepleie.
Alle 32 plassene fylt ved OsloMet
Ved OsloMet er samtlige 32 studieplasser på barnesykepleie fylt.
Studentgruppen har en variert klinisk bakgrunn, blant annet fra nyfødtintensiv, barnemedisin og barnekirurgi. Studentene kommer fra flere sykehus i Oslo og omkringliggende områder, blant annet Oslo universitetssykehus, Akershus universitetssykehus og Drammen sykehus.
OsloMet registrerer ikke hvem av studentene som har utdanningsstillinger.
Ikke nye kull ved alle utdanningene
Det er ikke oppstart av nye kull i barnesykepleie ved Universitetet i Agder eller Høgskulen på Vestlandet denne høsten. Det er heller ikke oppstart av nytt kull på videreutdanningen i nyfødtsykepleie ved Lovisenberg diakonale høgskole.
Tallene fra årets oppstart viser dermed et sammensatt bilde. Interessen for barnesykepleie er fortsatt god ved flere av utdanningsinstitusjonene, samtidig som det enkelte steder er et tydelig sprik mellom antall søkere og hvor mange som faktisk ender opp med å starte på utdanningen.
Møter studentene tidlig i utdanningen
Barnesykepleierne NSF ønsker å være synlige for framtidens barnesykepleiere allerede fra starten av utdanningen.
I forbindelse med høstens oppstart har leder i Barnesykepleierne NSF, Håkon Endal, møtt studentene ved alle de tre utdanningene som har startet nye kull. Studentene ved NTNU og UiT har fått besøk digitalt på Teams, mens studentene ved OsloMet fikk et fysisk besøk.
I møtene har Endal presentert Barnesykepleierne NSF, fortalt om faggruppens arbeid og løftet fram noen av sakene faggruppen arbeider med for barnesykepleiere og barnesykepleiefaget.
Vi ønsker alle de nye studentene lykke til med utdanningen – og gleder oss til å følge framtidens barnesykepleiere videre!