NSF-ledelsen på besøk i Innlandet og Vestland

Innlandet

Forbundsleder i Norsk Sykepleierforbund Lill Sverresdatter Larsen i front med en «baby» på et simuleringssenter på Innlandet.

Først på fylkesturneen var møtet med NSF Innlandet, med fylkesleder Ida Høiby og nestleder Åsmund Gravdal som vertskap.

Forbundslederne, bestående av leder Lill Sverresdatter Larsen, nestleder Kai Øivind Brenden og 2. nestleder Gro Lillebø fikk møte medlemmer, ledere og tillitsvalgte på ulike steder i fylket.

Selfie
Møte med medlemmer og tillitsvalgte, inkludert lederen og nestlederen i NSF Innlandet.

Forbundsledelsen fikk blant annet

  • lære om desentralisert sykepleierutdanning ved Universitetet i Innlandet, Kongsvinger
  • møte medlemmer, tillitsvalgte og ledere på Sykehuset Innlandet, Elverum
  • teste VR-simulering om vold i tjenestene
  • se prosessen frem mot nytt sykehjem på Moelv
  • møte helse- og omsorgsdirektøren (som også var sykepleier med faget i front) og sykepleiere i tett samspill med HTV i Ringsaker og Lillehammer
  • senke skuldrene på Montebellosenteret
  • lære om kompetansearbeid på LMS Otta
  • besøke nye, flotte Vågatunet sykehjem med nydelig, nyåpnet hage
stor stol
Alt måtte testes, også denne stolen som Gro Lillebø, Lill Sverresdatter Larsen og Kai Øivind Brenden kom over på sin ferd i Innlandet.

– Det gjør inntrykk å møte medlemmene våre og høre de tillitsvalgte fortelle om partssamarbeid i praksis. Partssamarbeid er så mye mer enn lønn. Det er det som får tjenestene til å fungere, og som skaper nødvendig utvikling, sier Lill Sverresdatter Larsen.

Innlandet

Innovasjon

– Vi har møtt ledere med ansvar for alt fra 40 til 120 ansatte som både baker kringle til medlemsmøter og driver frem innovasjon i tjenestene. De deler frustrasjoner, men også stor faglig kompetanse, vilje, utholdenhet og evne til å skape endring, fortsatte Larsen.

Hun trakk blant annet frem trygghetspatruljen i Lillehammer, en beredskapstjeneste som skal sikre raskere og mer effektiv helsehjelp.

Tjenesten består av sykepleiere med bred kompetanse på flere fagområder innenfor sykepleiefaget.

Selfie
Forbundsledelsen i front.

Vakre Vestland

Fra Innlandet gikk turen videre til vakre Vestland fylke. Vertskapet fra NSF Vestland var leder Reidun Stavland og nestleder Cecilie Hammersland.

Vestland
Flotte omgivelser. Foran: Cecilie Hammersland, med Reidun Stavland, Lill Sverresdatter Larsen, Gro Lillebø og Kai Øivind Brenden bak.

Også i Vestland fikk delegasjonen fra hovedstaden møte medlemmer, tillitsvalgte og ledere ved ulike helseinstitusjoner i spesialist- og kommunehelsetjenesten, i tillegg til politikere rundt om i fylket.

Austrheim
Ledere og tillitsvalgte i Austrheim.

Turen startet i fylkets sørligste kommune, Austrheim kommune.

intensiv
Under besøket på brannskadeavdelingen på Haukeland sykehus ble NSF-delegasjonen informert om den sårbare intensivkapasiteten som er så viktig for avdelingen.

Forbundsledelsen fikk blant annet

  • møte HTV-er og kommunale ledere og fagledere, inkludert avdelingssykepleiere
  • møte ordføreren i Austrheim kommune
  • se hvordan primærhelseteamet jobber i Austevoll kommune, og at jobben gir en bedre utnyttelse av ressursene
  • høre om utfordringene helsetjenesten i Fitjar har
  • møte 40 medlemmer i Ullensvang, der de fikk vite at kommunen, med sine 11 000 innbyggere, bruker 46 millioner kroner på sykepleiervikarer
  • se et av landets fineste sykehjem, Omsorgstunet i Ulvik, med sine flotte lokaler, nydelig plassert ved vannet
  • besøke den nye fødeavdelingen og brannskadeavdelingen på Haukeland sykehus
  • se den nyoppussede sykepleierhytta på Odden, som medlemmene i Vestland kan benytte seg av
Bergen
På vei til middag med HTV-er i Bergen.