– Det var ingen på 70-tallet som sa vi ikke kunne satse på olje fordi vi manglet folk. Historiske sett har ulike sektorer alltid forandret seg og tilpasset seg samfunnets behov, sa Brenden i panelsamtalen.
Han understreket at det er et politisk ansvar å sørge for at helsetjenestene får nødvendig kompetanse og tilstrekkelig ressurser for å sikre utvikling, kvalitet og pasientsikkerhet.
Helsekonferansen 2025 ble arrangert av Helse- og omsorgsdepartementet og KS.
Lønn og grunnbemanning må opp
– Om arbeidsgivere og politikere tar grep som gjør yrket mer attraktivt, vil folk søke seg til sykepleierstudiet. For å holde sykepleiere i yrket må lønn og grunnbemanning opp og HMS-tiltak styrkes slik at arbeidsforholdene blir bedre.
Brenden snakket også varmt om faglig utvikling som motivasjonsfaktor.
– Et solid fagmiljø er essensielt for sykepleiere. Slik kan en både gjøre jobben sin på en faglig god måte og utvikle faget sitt, sa nestlederen til de fremmøtte.

Tilhørerne bestod i stor grad av ledere i kommuner og helseforetak. Ledelse fikk også plass i panelsamtalen.
– Det er viktig for oss å formidle at særlig førstelinjeledere må få bedre rammevilkår. Mange har et for stort lederspenn til å følge opp den enkelte. Vi må ha med oss de ansatte for å få til endring, og det krever nærledelse. Generelt er ledelse nøkkelen både for et godt arbeidsmiljø, for riktig innføring av teknologi og for å utvikle tjenestene. God ledelse er egentlig nøkkelen til mye, uttalte Brenden.