Enighet for sykepleierne i NHO

NHO Geneo og Norsk Sykepleierforbund

ENIGHET: Fra venstre forhandlingsleder i NHO Geneo Sigurd Løkholm, administrerende direktør i NHO Geneo Karita Bekkemellem, riksmekler Mats Ruland, forbundsleder i NSF Lill Sverresdatter Larsen og forhandlingsleder i NSF Kjell Magne Mørk. Foto: Tore Bollingmo / Norsk Sykepleierforbund

– Det har vært en krevende, men konstruktiv mekling. For oss var det viktig å sikre at sykepleierne i privat sektor ikke blir et billigere alternativ for arbeidsgiverne. Det har vi lykkes med gjennom denne løsningen. Sykepleierne skal ha betalt for kompetanse, erfaring og belastning ved å jobbe når andre har fri, sier forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i Norsk Sykepleierforbund.

Bedre lønn og tillegg

Gjennom denne løsningen har NSF sikret minstelønnssatser som på de fleste ansiennitetstrinn er høyere enn i KS. Ubekvemstilleggene, blant annet tillegg ut nattevaktens lengde, skal være slik det er for sykepleierne i alle andre tariffområder.

All ansiennitet skal telle

– Vi var også opptatt av å sikre de samme ansiennitetsbestemmelsene som gjelder for sykepleiere i kommuner, sykehus og Virke, slik at all ansiennitet skal telle med ved lønnsinnplassering. Det er noe som nå kommer på plass også for sykepleierne i NHO Geneo-bedriftene.

Var klare til å streike

– Vi går alltid inn i forhandlinger og mekling med sikte på å bli enige, men dersom vi ikke hadde nådd fram med våre krav, var medlemmene våre klare til å gå til streik. Det unngikk vi, og jeg vil rette en stor takk til medlemmer og tillitsvalgte som har vært i streikeberedskap, sier forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen.