– Om det blir streik, er vi klare til raskt å trappe den opp, sier leder for konfliktberedskapen i Unio stat Per Anders Røsjorde.
Hensikten med det forberedende uttaket er å kunne planlegge og sette i gang et større, målrettet streikeuttak på kort varsel.
– Omfanget av streikeuttaket og hvordan dette vil ramme, varsler vi under meklingen i neste uke hvis vi ser behov for det, sier Røsjorde.
Unio må melde plassfratredelse til arbeidsgiver fire dager før medlemmene kan gå ut i streik. Unio meldte forrige uke plassoppsigelse av 3000 medlemmer til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet.
Fakta om Unio stat
Unio stat forhandler på vegne av 36 643 medlemmer i tariffområdet staten (per 1. januar 2026). De største gruppene er forskere og politiansatte.
Forhandlingslederen i Unio stat er Steinar Sæther fra Forskerforbundet.
Medlemmer i Unio Stat
- Forskerforbundet: 15 629
- Politiets Fellesforbund: 14 378
- Utdanningsforbundet: 2404
- Norsk Sykepleierforbund: 1729
- Akademikerforbundet: 1421
- Skatterevisorenes Forening: 385
- Norsk Ergoterapeutforbund: 232
- Norsk Fysioterapeutforbund: 218
- Bibliotekarforbundet: 156
- Det norske maskinistforbund: 27
- Norsk logopedforbund: 24
- Spir: 20
- Norsk Tannpleierforening: 12
- Norsk Radiografforbund: 8